Zajímavou přednášku v rámci evropského VMworldu měl profesor astrofyziky z univerzity v Manchesteru Brian Cox, který spojil Fermiho paradox a umělou inteligenci.
Fermiho paradox je teze, vyjadřující viditelný rozpor mezi vysokou pravděpodobností existence mimozemské civilizace a neexistencí viditelných důkazů o ní. Cox o této tezi hovořil z důvodu, že jestliže nějaká mimozemská civilizace opravdu existuje, pak může být vyspělejší než ta naše, a to i technologicky. Vždyť ve vesmíru dle odhadů existuje asi 20 miliard planet, na kterých by potenciálně mohl existovat život. A velká část vesmíru je v porovnání s naší sluneční soustavou výrazně starší, takže měla více času na vývoj (ať už věříme v evoluci či nikoliv, je jasné, že minimálně technologický vývoj potřebuje čas).
Dalším zásadním tvrzením je přirozená zvídavost lidstva, která nás žene k objevům v oblasti vesmíru a potažmo jeho kolonizaci, což však za současných podmínek není úplně možné, minimálně ne biologicky. Už jen proto, že lidský organismus by příliš času ve vesmíru nepřežil. Při současných rychlostech přepravy by se nejspíš nedožil ani konce cesty na Mars, což v dané škále uvažování není zas tak daleko. Kdybychom tedy vytvořili univerzální umělou inteligenci, která by kolonizaci vesmíru realizovala za nás, nemuseli bychom tuto část výzkumu nechávat na lidech.
Proč tedy něco takového doposud nenapadlo žádnou mimozemskou civilizaci, existuje-li? Může být, pokládá profesor Cox řečnickou otázku, že technologicky vyspělé civilizace existují příliš krátce na to, aby prozkoumaly a kolonizovaly galaxii? A může za to fakt, že se jim prostě nepodařilo vytvořit univerzální umělou inteligenci (je to zkrátka nerealizovatelné), nebo je tato umělá inteligence nakonec zničila? Nebo to je ještě jinak? Jistě, jde o čistě hypotetické otázky, na něž odpovědi pravděpodobně nikdy nezjistíme, ale rozhodně jde o zajímavý příspěvek k tématu, s nímž si lidstvo zatím neví rady. A tak trochu píchá do vosího hnízda.