Analytici Gartneru patří ve věci dopadů AI (chytrých robotů, strojů, aplikací virtuálních asistentů apod.) na pracovní trh mezi nemnohé optimisty. I když souhlasí, že v nejbližších dvou letech povede její nástup ve znalostní ekonomice a v ještě vyšší míře ve výrobní sféře k zániku pracovních míst, očekávají zároveň, že již v roce 2020 by se situace měla obrátit a více pracovních míst celosvětově v souvislosti s AI vznikne (2,3 milionu), než zanikne (1,8 milionu).
Místa vznikající budou pochopitelně jiná než ta, která zaniknou, takže nástup AI nevyhnutelně povede ke strukturální nezaměstnanosti. Jedním dechem je ale třeba dodat, že jednotky milionů pracovních míst jsou v celosvětovém měřítku čísly takřka nezanedbatelnými, a důležitější tak bude dopad na konkrétní ekonomiky, jichž se například nová vlna automatizace výroby nebo oblasti služeb dotkne (mezi ně pochopitelně patří i Česko). Analytici Gartneru vydali v souvislosti s vlivem AI na pracovní trhy tři předpovědi:
- Do roku 2022 bude pětina zaměstnanců plnících nerutinní úlohy ke své práci nezbytně potřebovat AI.
- Během roku 2022 se snaha maloobchodníků nahradit prodavače umělou inteligencí ukáže jako marná, přestože významná část pozic provozních a pokladních zmizí nebo se změní.
- V roce 2021 rozšíření dovedností zaměstnanců pomocí AI vytvoří 2,9 bilionu dolarů přidané hodnoty a ušetří 6,2 miliardy pracovních hodin.
Více si o nich můžete přečíst v předchozím článku na webu Inside. Zdá se, že AI opravdu nespustí revoluci na pracovních trzích během příštích dvou či pěti let, když jsme se ale na nedávném sympóziu autorů predikcí a studií věnovaných dopadům AI, Svetlany Sicular a Magnuse Revanga zeptali, zda mají nějaký odhad či představu o tom, jak se situace bude vyvíjet po roce 2025 nebo 2030, konstatovali, že to je v současné době prakticky nemožné odhadnout, ale stejně optimističtí jako v případě blízké až střednědobé budoucnosti nejsou.
Hrozbou pro rovnováhu naší společnosti ale nemusí být jen AI. Podle Cathy O’Neilové povede ke zvyšování nerovnosti rostoucí význam velkých dat – tématu se věnuje v knize „Weapons of mass destruction: How big data increases inequality and threatens democracy“ (dostupné například na Amazonu). Zajímavý pohled na to, jak se lidská společnost stala společností strojů, zase nabízí ve své knize „Rise of the machines“ Thomas Rid (Amazon). Pro ty, kdo se chtějí do etických otázek stále technologičtějšího světa ponořit hlouběji, je kniha „Ethics of Invention“ od Sheily Jasanoff (Amazon). No a konečně hledáte-li zábavnější a odlehčenější pohled na svět technologií, start-upů a Silicon Valley, můžeme doporučit buď „Chaos Monkeys“ od A. G. Martíneze (Amazon), nebo „Disrupted“ od D. Lyonse (Amazon).
Některé z titulů seženete i u našich knihkupců, v předvánočním týdnu je ale možná jednodušší sáhnout po verzích pro Kindle nebo jinou čtečku a ušetřený čas věnovat klidu a pohodě s blízkými. Přejeme vám krásné Vánoce.