Na sklonku roku se vždy doslova „roztrhne pytel“ s nejrůznějšími předpověďmi pro ten následující. V předchozích týdnech jsme se podrobněji věnovali například klíčovým technologickým trendům podle analytiků Gartneru, nebo předpovědím v oblasti IoT. tentokrát jsme připravili cosi jako „digest“ z nejrůznějších zdrojů.
Kromě Gartneru (k němuž se vrátíme závěrem) tradičně poměrně obsáhlé portfolio předpovědí vydávají také analytici společnosti Forrester. Pro příští rok mezi nimi jsou například rostoucí „vliv“ pacientů v oblasti péče díky digitálním technologiím, stoupající význam IoT ve firemní sféře nebo masové nasazení moderních vývojářských technik (DevOps, komponovatelné aplikace, mikroslužby či řízení API). Významné změny jsou také očekávány v oblastech, jako jsou zákaznický zážitek, „vhled“ do chování a potřeb klienta nebo strategie pro prodejní kanály.
IDC se ve svých předpovědích pro IT trh v roce 2016 dívá i do vzdálenější budoucnosti. Očekává, že nejpozději v roce 2017 bude více než 50 % IT výdajů spadat do oblasti „třetí platformy“ (cloud, mobilní a sociální technologie, analytika velkých dat). Již o rok později by přinejmenším polovina všech výdajů na IT měla připadat na cloudové služby (a tento podíl dál poroste jak v oblasti IT infrastruktury, tak softwaru, služeb a technologií). Taktéž v roce 2018 by více než 50 % vývojářů mělo ve svých aplikacích využívat kognitivní technologie (v současnosti tak činí jen asi 1 %), a díky 22 miliardám připojených zařízení vznikne více než 200 tisíc nových aplikací a služeb pro oblast IoT.
Rozsáhlou sbírku předpovědí pro rok 2016 zveřejnil také magazín Fortune – a několik z nich se týká technologií a ICT. Jsou mezi nimi akvizice automobilky Tesla společností Apple nebo konec boomu bezpečnostních start-upů a hacknutí některé z renomovaných bezpečnostních firem s dalekosáhlými následky. Fortune také předpovídá prasknutí bubliny trhu služeb (e-shopů) rozvážejících potraviny.
Vlastní předpovědi vydává i řada dodavatelů včetně českých – například společnost JKR se v těch „svých“ věnuje podrobně oblasti ERP na tuzemském trhu a předvídá významný růst cloudových a hybridních podnikových informačních systémů, novinky související s „Průmyslem 4.0“, reportingem nebo mobilním přístupem. Anect se ve svých předpovědích zaměřil hlavně na oblast cloudové a IoT bezpečnosti nebo rostoucí význam bezpečnosti jako služby.
Analytici Gartneru se ve svých předpovědích pro IT organizace v roce 2016 a dále věnují tématům souvisejícím především s chytrými stroji a internetem věcí. Již během tří let by „stroje“ měly vytvářet až pětinu firemního obsahu, více než tři miliony dělníků budou řídit první „robotičtí“ nadřízení, dva miliony zaměstnanců budou povinně nosit zdravotní či fitness náramky, chytré budovy se stanou cílem útoků digitálních vandalů a bezmála polovina nejrychleji rostoucích firem bude mít méně zaměstnanců než instancí chytrých strojů.
Máte nějakou vlastní technologickou či ICT předpověď pro nadcházející rok? Napište nám ji.