Bimodální IT je (téměř) nevyhnutelné

Jednou z největších změn, která CIO a jejich organizace v nadcházejících letech čeká, je podle Gartneru posun od tradičních pevně nastavených modelů a vlastnictví zdrojů směrem k propojitelným platformám na jednotlivých úrovních – od technické vespod přes doručovací, znalostní, řídicí až po vlastní tvorbu byznys hodnoty. Ta bude navíc ze stále větší části pocházet z digitální oblasti – zatímco v letošním roce odhadují analytici podíl „digitálního obratu“ na úrovni přibližně 17 %, v roce 2020 by mělo jít až o 38 % veškerého obratu generovaného v privátní sféře.

„S tím, jak se digitální oblast rozšiřuje a prohlubuje, je zřejmé, že pevně nastavené obchodní a provozní modely nemohou stačit,“ vysvětluje viceprezident Gartneru Dave Aron. „Novinkou je posun k přemýšlení o platformách. Nejvyšší management by se na svůj byznys měl podívat jako na hierarchii procesů, z hlediska jejich byznys modelů, způsobů doručování, dostupných znalostí a specialistů a řízení. Koncept platforem by měl proniknout do všech oblastí byznysu.“

gartner vrstvzProč tomu tak je, vysvětloval na letošním sympoziu viceprezident Gartneru pro výzkum Graham Waller: „Digitální éra vyžaduje flexibilní systémy a struktury, které mohou využívat různé zdroje či partnery a přecházet mezi nimi v závislosti na aktuální potřebě. S platformami je možné vytvářet nové hodnoty pomocí jejich napojování a interakcí – bez nutnosti vlastnit všechny zdroje. Vznikají tak částečně propustné hranice mezi organizací a zdroji či komponentami za těmito hranicemi.“

Jedním ze způsobů, jak usnadnit budování těchto platforem, je bimodální IT (rozdělení IT na dvě oblasti s odlišným způsobem řízení). Tento postup používá stále větší procento CIO – dle posledního průzkumu CIO Survey, jehož výsledky byly publikovány na sympoziu, bimodální strategii využívá 39 % dotazovaných CIO (celkem 2 944 z 84 zemí). Dalších 27 % plánuje bimodální IT „nasadit“ v průběhu následujících tří let. 21 % respondentů si ohledně bimodálního IT není jisto a pouze 13 % jej jednoznačně neplánuje využít.
I v případě využití vlastní bimodální strategie ale existují velké rozdíly, jak vysvětluje Dave Aron: „Z průzkumu vyplývá, že jen 7 % CIO z regionu EMEA, kteří zvolili bimodální strategii, například používá crowdsourcing, jenž má největší dopady, zatímco 79 % jde cestou multidisciplinárních týmů, které jsou méně efektivní.“

 

Využíváte již model bimodálního IT? Pokud ano, jaké  máte zkušenosti? Pište nám na redakce(at)kpc-group.cz/inside nebo na twitter @insidecz.