Přehled trendů v oblasti kybernetické bezpečnosti pro rok 2025, představený na nedávném Gartner Security & Risk Management Summitu vcelku logicky reaguje zejména na dynamický vývoj generativní umělé inteligence (GenAI), rostoucí decentralizaci digitálních ekosystémů, propojenost dodavatelských řetězců, změny v regulatorním prostředí, chronický nedostatek kvalifikovaných odborníků a neustále se vyvíjející hrozby. CIO, CISO a další lídři odpovědní za informační bezpečnost by se tak měli připravit na následující šestici:
• Generativní AI mění ochranu dat – přesun od strukturovaných k ochraně nestrukturovaných dat (texty, obrázky, videa).
• Správa identity strojů se stává klíčovou – kvůli rostoucímu počtu strojových identit v prostředí cloudu a automatizace.
• Taktické využití AI – organizace upřednostní úzce zaměřené AI projekty s jasně měřitelnými výsledky.
• Optimalizace kyberbezpečnostních technologií – firmy průměrně používají 45 různých nástrojů; je nutná jejich konsolidace pro efektivitu a snadnou správu.
• Posílení bezpečnostní kultury – kombinace GenAI a integrovaných programů kultury bezpečnosti výrazně sníží počet zaměstnanci způsobených incidentů.
• Prevence vyhoření v bezpečnostních týmech – klíčové je systémové řešení stresu a podpora wellbeing programů kvůli chronickému nedostatku odborníků. Podle sr. analytika Gartneru Alexe Michaelse odrážejí tato témata a trendy situaci, kdy je v oblasti IT bezpečnosti třeba zároveň umožnit transformaci a posílit odolnost organizací.
Dodatečný prémiový obsah můžete dostat v plné verzi newsletteru Observer.