České organizace čelí největší kybernetické hrozbě od malwaru Androxgh0st, který zneužívá zranitelnosti IoT zařízení a kritické infrastruktury. Tento malware, propojený s botnetem Mozi, umožňuje dlouhodobé útoky zahrnující DDoS a krádeže dat. Česká republika se nově řadí na 43. místo mezi nejčastějšími cíli kyberútoků, což znamená pokles v bezpečnosti. V Česku jsou také rozšířené útoky trojana BMANAGER, zatímco globální malware FakeUpdates zde ztrácí na síle. Píše Channeltrends. (CZ)
Společnost Sophos zjistila, že každý devátý český uživatel internetu se v posledním roce stal obětí kybernetického útoku, přičemž nejčastější metodou byl phishing prostřednictvím e-mailů a SMS. Každý třetí napadený přišel o peníze, každý šestý o přístup k účtu. Podvodníci se nejčastěji vydávají za banky, pojišťovny nebo doručovací služby. Sophos varuje, že phishingové kampaně jsou stále sofistikovanější a uživatelé by měli věnovat pozornost podezřelým zprávám a odkazy pečlivě ověřovat. Píše server ChannelTrends. (CZ)
Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) nesouhlasí s návrhem Sněmovního hospodářského výboru na zúžení působnosti nového zákona o kybernetické bezpečnosti, informuje ČTK. Návrh by omezil prověřování dodavatelů pouze na nejkritičtější části infrastruktury, což by podle Adama Kučínského z NÚKIB mohlo oslabit ochranu systémů, jako jsou energetické sítě. Zákon má umožnit prověřování a vyloučení rizikových dodavatelů. (CZ)