GAI (Generativní AI) obsadila samotný vrchol přehnaných očekávání na „hlavní“ hype křivce Gartneru – Hype Cycle for Emerging Technologies, 2023, která je zároveň nejstarší hype křivkou (analytici ji sestavují každoročně již od roku 1995). Analytici předpokládají, že GAI dosáhne fáze produktivity, a tedy i plného transformačního přínosu během dvou až pěti let. Generativní AI je ale zároveň jen podmnožinou širšího fenoménu emergentní AI, který prostupuje celou letošní hype křivkou nastupujících technologií a vytváří nové inovační (a obchodní) příležitosti pro technologické firmy i podnikové uživatele technologií.
„Popularita mnoha nových podob AI bude mít zásadní dopad na podnikání i společnost,“ říká význačný VP analytik Gartneru Arun Chandrasekaran. „Masivní předtrénování a rozsah základních modelů AI (AI Foundation Models), virální adopce konverzačních agentů a rostoucí šíře praktického uplatnění generativní AI předznamenávají novou vlnu růstu produktivity pracovních sil a kreativity strojů.“
Hype křivka nastupujících technologií (Hype Cycle for Emerging Technologies) má mezi ostatními hype křivkami Gartneru jedinečné postavení proto, že destiluje klíčové poznatky o více než 2 000 technologií a aplikovaných frameworků, které analytici Gartneru každoročně profilují a sestavují z nich stručný soubor „nezbytných poznatků“ o nových a nastupujících technologiích, jež mají v příštích dvou až deseti letech zásadní transformační potenciál pro byznys, ekonomiku či společnost.
„Přestože se nyní všichni soustředí na umělou inteligenci, měli by ředitelé IT a lídři odpovědní za technologie věnovat pozornost i dalším novým trendům s transformačním potenciálem,“ zdůrazňuje analytička a viceprezidentka výzkumu Gartneru Melissa Davisová. „Jde o technologie, které zlepšují zkušenosti vývojářů, podporují inovace prostřednictvím všudypřítomného cloudu a zajišťují bezpečnost a soukromí zaměřené na člověka. Vzhledem k tomu, že technologie umístěné na této hype křivce jsou stále v rané fázi, existuje značná nejistota ohledně toho, jak se budou vyvíjet,“ dodává Davisová. „Tyto zárodečné technologie představují větší riziko z hlediska nasazení, ale potenciálně větší přínosy pro ty, kteří je začnou používat mezi prvními.“
Nástup umělé inteligence (Emergent AI): Kromě generativní umělé inteligence je tu několik dalších vznikajících forem umělé inteligence s obrovským potenciálem v oblastech digitální zákaznické zkušenosti, byznysovém či obchodním rozhodování a budování trvalé konkurenční výhody. Jsou to především:
- AI simulace (AI simulations),
- kauzální AI (Causal AI),
- federované strojové učení (Federated Machine learning),
- věda o datech v grafech (Graph data science),
- neurosymbolická AI (Neuro-symbolic AI)
- a zpětnovazební učení (Reinforcement learning).
Vývojářský zážitek (Developer experience/DevX): DevX je souhrnné označení všech aspektů interakce mezi vývojáři, nástroji, platformami, procesy a lidmi, s nimiž ?????chybí sloveso vývoji a dodávce či poskytování softwarových produktů a služeb. Zlepšení DevX je pro úspěch digitálních iniciativ většiny podniků zásadní. Je také zásadní pro přilákání a udržení špičkových talentů, udržení vysoké morálky týmu a zajištění toho, aby práce byla motivující a odměňující. Mezi klíčové technologie, které zlepšují DevX, patří:
- Tvorba/programování SW s pomocí AI (AI-augmented SW engineering),
- SaaS zaměřené na API (API-centric SaaS),
- GitOps / DevOps cloudově nativní aplikace (GitOps),
- interní vývojářské portály (Internal developer portals),
- open source programová kancelář (Open source program office)
- a platformy pro řízení toku hodnot (Value stream management platforms/VSMP).
Všeprostupující cloud (Pervasive cloud): Během příštích deseti let se cloud computing změní z technologické inovační platformy na všudypřítomný a stane se základním motorem podnikových inovací napříč odvětvími. Aby bylo možné toto plošné přijetí, bude cloud computing stále více distribuován a zaměřen na vertikální specializaci. Maximalizace návratnosti investic do cloudu bude vyžadovat automatizované provozní škálování, přístup k práci s nativními nástroji cloudových platforem a odpovídající governance.
Mezi klíčové technologie umožňující všudypřítomný (a všeprostupující) cloud patří:
- Rozšířené FinOps (Augmented FinOps),
- cloudová vývojová prostředí (Cloud development environments),
- udržitelnost cloudu (Cloud sustainability),
- cloudově nativní přístup (Cloud-native),
- filozofie cloud-out to edge (Cloud-out to edge),
- oborové/průmyslové cloudové platformy (Industry Cloud platforms)
- a WebAssembly (Wasm).
Bezpečnost a soukromí zaměřené na člověka (Human-centric security and privacy): Lidský faktor zůstává hlavní příčinou bezpečnostních incidentů a úniků dat. Organizace se mohou stát odolnějšími prostřednictvím programu zabezpečení a ochrany soukromí zaměřeného na člověka, který do digitálního modelu organizace lépe zakomponuje zabezpečení a ochranu soukromí. Řada nově vznikajících technologií umožňuje podnikům vytvořit kulturu vzájemné důvěry a uvědomění si společných rizik při rozhodování napříč mnoha týmy. Mezi klíčové technologie související s tímto trendem patří:
- Řízení důvěry, rizik a bezpečnosti AI (AI trust, risk and security management/AI TRiSM)
- Síťová architektura kybernetické bezpečnosti (Cybersecurity mesh architecture),
- generativní kyberbezpečnostní AI (Generative cybersecurity AI),
- homomorfní šifrování (Homomorphic encryption)
- a postkvantová kryptografie (Postquantum cryptography).
Klienti společnosti Gartner si mohou přečíst více ve studii „Hype Cycle for Emerging Technologies, 2023“.