Energetika

Energetika, energetika, energetika. Obliba umělé inteligence roste, a s tím i požadavky na datová centra, co jsou nenasytná elektřinou. Naštěstí energie jsou vděčným tématem samy o sobě a rozhodně ekonomiku roztáčí stejně, ne-li víc. Vedle řady plánů na stavbu malých elektráren pohánějících datová centra byl například nedávno v USA spuštěn ekonomicky zajímavý fúzní reaktor v Národním zážehovém centru (NIF). Namísto silných elektromagnetů využívá sadu 192 výkonných laserů namířených na jedno místo; s příkonem 3,15 megajoulů se jim podařilo vyprodukovat energii okolo 1,5 megajoulu.   

Problém může být v onom slůvku “Národní”. Mezi energiemi a takovou umělou inteligencí a jinými globalizovanými službami je jeden značný rozdíl, ve výrobě. Produkce elektřiny je fixována na lokaci, stejně jako jsou geograficky podmíněná datová centra, ostatně. To z geopolitického hlediska nemusí být do budoucna nic příjemného pro Evropu. Pokud si tedy na této frontě necháme ujet vlak, a budeme nadále odstavovat jaderné elektrárny jako v Německu (naštěstí tam si už uvědomili, jaká to byla chyba, a nedávno opět pár pustili do provozu). 

A ona umělá inteligence je svého způsobu návnadou, do které americké společnosti jako Google lapají co nejvíce externího talentu, stejně jako nadějných startupů; neboť bez elektřiny a datových center, které tyto společnosti poskytují, jsou všechny oduševnělé AI technologie zbytečné.  

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Přihlaste se k odběru Inside Observer free, týdennímu newsletteru o trendech utvářejících trhy a nenech si utéct alespoň základní informace.

Přihlaste se k odběru Inside Observer free, týdennímu newsletteru o trendech utvářejících trhy a nenech si utéct alespoň základní informace.

Dokončete svou registraci k newsletteru