Více než polovina kybernetických útoků v Česku v lednu cílila na přihlašovací údaje, ukazují data ESET. Nejaktivnějším škodlivým kódem byl infostealer Formbook, který tvořil přes 40 % detekovaných hrozeb. Dalším významným spywarem byl Agent.AES s podílem 10 %. Oba se šíří přes falešné e-mailové přílohy vydávající se za faktury či objednávky. Český překlad se v lednových kampaních objevoval jen výjimečně, většina útoků byla v angličtině. Naopak spyware Agent Tesla, dříve dominantní, nadále oslabuje, píše ITBiz.cz. (CZ)
Slovenský eGovernment čelí dalšímu hackerskému útoku. Po napadení katastru byl nyní kompromitován web ministerstva dopravy, kde útočníci umístili odkazy na nelegální online kasina. Stránky neobsahují citlivá data, pravděpodobně šlo o zneužití děravého systému nebo únik přístupových údajů. Po medializaci vláda web odstavila. Ironií je, že ministerstvo by za propagaci nelegálního hazardu mohlo dostat pokutu. Píše Živě.cz. (EU)
Jihokorejský úřad pro ochranu osobních údajů prověřuje, zda čínská AI aplikace DeepSeek odesílala údaje Jihokorejců společnosti ByteDance. Komise PIPC pozastavila stahování aplikace v Koreji a žádá vysvětlení ohledně správy dat. DeepSeek přiznala nedostatky v souladu s korejskými zákony a slíbila spolupráci. Korejské úřady vyzvaly uživatele k odinstalaci aplikace, zatímco Čína varovala před politizací kauzy. K obavám o bezpečnost dat se přidaly i další státy, včetně Itálie, Francie a Austrálie. Píše ITBiz.cz. (W)