V Česku chybí koordinace při přizpůsobení evropského Aktu o umělé inteligenci místní ekonomice, upozorňuje Svaz průmyslu a dopravy ČR. Firmám podle expertů chybí státní podpora, malým podnikům odborné poradenství i IT specialisté. Evropský Akt o AI má zajistit bezpečné a etické využití umělé inteligence, ale jeho zavádění u nás komplikuje absence jasného vedení digitální agendy. Informuje server ITBIZ.
Evropská komise zahájila řízení proti 23 státům EU, včetně Česka, za zpoždění transpozice směrnice NIS2 o kybernetické bezpečnosti. Česko dokončuje zákon posilující ochranu kritické infrastruktury, informuje server Lupa.cz.
Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny podpořil návrh zákona o kybernetické bezpečnosti, který přesouvá rozhodování o zákazu dodavatelů kritické infrastruktury z NÚKIBu na vládu. Zákon omezuje pravomoc vlády na systémy kritické důležitosti, například SCADA systémy v energetice nebo telekomunikační infrastrukturu. Cílem je zajistit předvídatelné prostředí pro firmy, aby nedocházelo k arbitrážím. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost návrh kritizuje jako příliš restriktivní a upozorňuje na riziko omezené flexibility v případě kybernetických hrozeb. (Lupa.cz)
Evropská peněženka digitální identity (EUDIW) podle Jana Blažka, předsedy společnosti Bankovní identita, přinese revoluční možnosti v digitální identifikaci. Uživatelé budou moci aplikaci využít napříč EU, například k ověřování totožnosti, otevírání bankovních účtů či ukládání vstupenek. Projekt čelí výzvám v legislativní přípravě, ale Blažek věří, že první verze budou dostupné před koncem roku 2026. Česká republika je v přípravách v pokročilém stavu a Bankovní identita plánuje nabídnout vlastní řešení. Peněženka má zajistit bezpečnost dat a bude obsahovat funkce jako potvrzování kvalifikovaného podpisu. (Lupa.cz)