Speciál #8 – 2023

-> Speciál: Povyk kolem Generativní AI Kdo je vlastně pozadu, Google, nebo OpenAI a Microsoft? Názory odborníků i „expertů“ se liší – jedni (Tech Crunch) tvrdí že OpenAI (a potažmo Microsoft) ukazují světu jak bezprostřední nástup ukecaných AI bude zatímco Google ztrácí kontrolu nad trhem, druzí poznamenávají že Google má technologicky obrovský (několikaletý) náskok, jen doposud svá řešení nesvěřil do lačné náruče uživatelských mas. Jisté je jen to že procházíme fází extrémního hype (mediální povyk, přehnaná očekávání, přesně jak to definuje hype křivka Gartneru) a příští týdny a měsíce vše nejspíš rozsoudí – první náznaky se již objevují. 

-> Dalším, kdo se rozhodl zakomponovat funkce Chat GPT je Opera – pomocí nástroje v boční liště lze nově generovat stručná shrnutí navštívené stránky nazývaná „shorten“. Jen připomínáme, že integraci AI oznámily již dříve Microsoft (Bing – anotované odpovědi na vyhledávací dotazy a Edge – sumarizace článků či stránek a tvorba příspěvků pro sociální sítě a také Teams – sepisování zápisů ze schůzek a jednání) či Google (AI vyhledávací bot Bard) a objevuje se pochopitelně řada služeb a funkcí třetích stran využívajících API. 

-> Jeden z předních DJ současnosti David Guetta pro BBC prohlásil že „budoucností hudby je AI“ poté co si vyzkoušel přidání vokálů ve stylu Eminema ke své nové skladbě. Pozn. red. Máme spíš pocit že AI bude hrobařem moderní hudby, v kombinaci se vkusem posluchačů, který je již druhou dekádu decimován programovatelnými bicími a funkcí autotune, jak vysvětluje ve svých skvělých videích například Rick Beato. W 

-> AI implementace ChatGPT Microsoftu má za sebou skutečně šílený týden – a to doslova, objevilo se totiž hned několik článků popisujících její podivné a místy až děsivé chování. Asi nejlepší sbírka bizarností je na příslušném Subredditu. Neméně zajímavé jsou možnosti nahlédnout do (v)nitra Bing chat pomocí různých triků (prompt injection – situace kdy se například uživatel vydává za vývojáře Open AI apod.), co vše na sebe „Sydney“, jak zní kódové označení AI vyhledávače Bing, napráskala popisuje článek na Ars Technica.  

-> Podivnosti vyhledávacího chatbota Microsoftu rozebíraly mezi prvními také Digital Trends, v češtině například Echo, a v bulvárnější verzi Fox Business, kde si také všimli (a nejsou první) že současné Generativní AI jsou až chorobě progresivistické a „woke“.  

-> Fortune pak cituje Elona Muska, který připomněl že původním smyslem společnosti Open AI bylo vyvíjet technologie jež budou skutečně otevřené a dostupné všem a nikoliv multimiliardové akvizice pro digitální obry. Sám byl jedním  z raných investorů (z firmy se mezitím majetkově stáhl) a doslova říká, že současné činy Open AI rozhodně nejsou „Tím, co jsem zamýšlel“. W