Pro zajímavé či užitečné nápady někdy stačí nakouknout nebo zajet přes hranice – a zdaleka to nemusí být jen ty západní či jižní. Podobné problémy, navíc s podobnou výchozí situací a možnostmi, řeší třebas na Slovensku. A často tak mívají mnohem praktičtější postřehy a vnuknutí než sousedé západní.
Kupříkladu problém školství a vzdělávání IT specialistů. Je to neustále omílané téma, v němž je obvykle suše konstatováno, že (kvalitních) absolventů je nedostatek a že počet volných míst v oblasti IT (nebo jejím průniku do oblastí jiných) neustále poroste. Háček je ale v tom, jakých specialistů vlastně je (či spíše v nadcházejících letech bude) nedostatek. Budou to programátoři? Pokud ano tak s jakou specializací? Nebo spíše systémoví inženýři a analytici? Správci infrastruktury či aplikací? Grafici? Designeři UI? Datoví vědci? Nebo lidé schopní nacházet, spravovat a kombinovat vhodné cloudové služby? A budou to všechno vlastně skutečné IT profese, nebo jen IT či aplikační specializace v rámci nejrůznějších oborů?
Informační technologie se staly běžnou součástí mnoha odvětví. A když je řeč o „IT specialistech“ nemusí to zdaleka být jen absolventi inženýrského či magisterského studia kybernetických, matematických či statistických oborů, nebo dokonce doktorandi. To si uvědomili například na Slovensku, kde tamní Asociácia spoločností IT priemyslu nehovoří v současné době o vysokoškolské informatice, ale o informatice středoškolské – o nové skupině studijních oborů které by spojovaly IT dovednosti se znalostmi z dalších specializací či oblastí a obsahovaly by až 60% praxe.
Ptát se zaměstnavatelů v jednotlivých oborech na to, jaké znalosti IT vlastně potřebují je správné, stejně tak je správné, nabídnout jim nejen vysokoškoláky, ale také středoškolské absolventy, kteří mají značné praktické zkušenosti a svou kvalifikaci si případně mohou zvyšovat a vzdělání doplňovat i později. Stejně tak správné by ale bylo hovořit o budoucích potřebách a nárocích, které by měli IT specialisté splňovat, s analytiky. Ti především uvažují o tom, kde se bude IT samotné a jeho aplikace v dalších oblastech nacházet za 3 nebo 5 let, tedy v době kdy budou absolventi dnes začínajících nebo připravovaných oborů (jedno zda na středních či vysokých školách) vstupovat do praxe.
Upřednostnili byste při náboru středoškoláka z IT oboru s rozsáhlou praxí před absolventem bakalářského studia bez praxe? S jakým typem absolventů máte nejlepší zkušenosti?