Letošní CeBIT takříkajíc vystoupil ze stínu. Veletrh, který již řadu let tak trochu trpí termínem v těsném závěsu katalánského Mobile World Congress, se letos točil kolem „hype“ témat, jako jsou velká data a internet věcí. Jestliže doposud pojem „internet of things“ vypadal jako podivný koncept bez jasného obsahu, v poslední době dostává právě díky fenoménu velkých dat jasnější a zaostřené obrysy.
Asi nejlépe to ilustrovala obrovská expozice v hale 16, kde byla na ploše pěti tisíc čtverečních metrů obří vizualizace velkých dat v reálném čase. Posun do reality nabídla například IBM se svým konceptem big data ve zdravotnictví. O analýze velkých dat se ale hovoří už i v oblastech, jako je zemědělství při plánování osevu a ošetřování ploch. Velká data a internet věcí ostatně dominovaly i politickým prohlášením, která se stala už tradiční součástí CeBITU – tentokrát to bylo ohlášení podpory výzkumu 5G sítí (a potažmo „věcí“ a služeb k nim připojených), jenž by měl probíhat ve Velké Británii a Německu. Vyplývá z toho jasný závěr: na „internetu věcí“, tedy různých zařízení a senzorů připojených především k bezdrátovým sítím, jsou často nejzajímavější právě data, která tyto přístroje generují, a nové způsoby jejich analýzy, korelace a projekce.
Jedním z dalších klíčových témat byla bezpečnost, jen v této oblasti vystavovalo na 3 500 firem – což ostatně po roce, jemuž dominovaly informace o nejrůznějších aktivitách NSA, není divu. Mezi často diskutované novinky tak patřila nejrůznější zařízení „odolná NSA“. Zejména speciální aplikace a služby pro šifrování hovorů či SMS nebo nové formy autentizace (jako například rytmické poklepání) na mobilních zařízeních. Poté, kdy byly na nedávném MWC v Barceloně představeny první „NSA odolné“ chytré telefony, oznámila na CeBITU společnost Secumart, že uvolní speciální upravenou verzi BlackBerry (kterou používá například kancléřka Angela Merkelová) do běžného prodeje za cenu 2 000 eur.
Dopad informací vypuštěných Edwardem Snowdenem ale může být i poměrně negativní – právě díky incidentům NSA zvažuje EU společně s dalšími zhruba 15 zeměmi nejrůznější formy regulace internetu či ochrany vlastních občanů, jejichž dopad na svobodu a soukromí by ve finále mohl být spíše opačný.
Máte pocit, že vaše soukromí či bezpečí vašich firemních informací je ohroženo ze strany NSA (nebo jinou formou špionáže, zejména průmyslové)? Učinili jste kvůli celé aféře agenturních odposlechů již nějaká bezpečnostní opatření?